Czy medyczna marihuana uzależnia?

Medyczna marihuana

Medyczna marihuana, to inny niż rekreacyjny sposób wykorzystywania tej używki. Przypomnijmy, że najczęściej jest ona używana w celach rekreacyjnych, czyli jako narkotyk. Zawarte w niej chemiczne związki psychoaktywne zaczynają działać już w trakcie palenia skręta. Związki te natychmiast zmieniają nastrój, wprowadzając użytkownika w stan wesołości, radości, lekkości i euforii. Stan ten trwa kilka godzin i nazywany jest potocznie hajem. Medyczna marihuana, to marihuana, której nie stosuje się po to, by poprawić sobie nastrój, ale po to, by łagodniej odczuwać objawy różnych chorób. Świat coraz bardziej skłania się do legalizacji marihuany medycznej, mimo, że ta rekreacyjna w większości państw jest nielegalna. Medyczna marihuana to produkty przeznaczone dla osób cierpiących na ciężkie i nieuleczalne schorzenia.

Marihuana w medycynie

Wielu lekarzy i pacjentów decyduje się na wypróbowanie marihuany w celu łagodzenia objawów różnych chorób. Chodzi o objawy, których nie potrafią złagodzić inne leki, albo łagodzą je, ale dają niekorzystne skutki uboczne. Przykładem jest tu morfina, która łagodzi trudne do zniesienia bóle, ale przy okazji otępia. Marihuana medyczna daje ten sam efekt, ale bez otępiania. Medyczne działanie marihuany zawdzięczamy obecnemu w niej związkowi chemicznemu o nazwie kannabidiol CBD. Na związek ten reagują receptory kannabinoidowe usytuowane w mózgu i nie tylko. Medyczną marihuanę eksperymentalnie podaje się pacjentom chorym na nowotwory, stwardnienie rozsiane, AIDS, chorobę Parkinsona, stwardnienie zanikowe boczne, jaskrę, astmę, zespół Touretta, autyzm i inne schorzenia.

Czy medyczna marihuana uzależnia?

To zależy, co rozumiemy pod tym pojęciem. Jeśli ktoś systematycznie pali marihuan, stosując ją jako podręczny środek na różnego rodzaju bóle, to może się uzależnić. Jeśli osoba chora używa medycznych wyrobów z marihuany, takich jak na przykład olej konopny, uzależnić się nie może, ponieważ w składzie chemicznym tego oleju jest zbyt mało psychoaktywnego kannabinoidu THC. Medyczne produkty z marihuany wytwarzane są z konopi przemysłowych, których skład chemiczny jest programowany przez genetyków. Konopie te i produkowane z nich ekstrakty zawierają nie więcej niż 0,2% THC.

Podobne wpisy